Beef
Open Beef
Copyright © 2005-2018 Whiteside County Central Agricultural Society

August 17, 2018


18-20/ OPEN BEEF
Contact:
Todd Mickley, Publicity
815-772-7329


FOR IMMEDIATE RELEASE

KOBY KEARNS OF WINSLOW TOOK GRAND CHAMPION OVERALL STEER AT THE 148TH ANNUAL WHITESIDE COUNTY
FAIR'S OPEN BEEF SHOW

MORRISON, ILL.- Koby Kearns of Winslow took Grand Champion Overall Steer Honors at the 148th Annual Whiteside County
Fair's Open Beef Show.



                                      Results to follow...


Whiteside County Fair 2018
Open Beef
2-2-2

              AWARDS

Grand Champion Overall Steer
Koby Kearns, Winslow with Simmental

Reserve Grand Champion Overall steer
Drake Musser, Pearl City with Crossbred

Champion Heifer Over-All-Breeds
Koby Kearns, Winslow with Hereford

Reserve Heifer Over-All-Breeds
Madyson Frederick, Chadwick with Simmental

Champion Over All-Cow/Calf
Kendra Ebersole, Milledgeville with Simmental

Reserve Over All-Cow/ Calf
Stephen Geiger, Sterling with Angus

Champion Bull Calf Over-All-Breeds
Cody Jacobs, Erie with Angus

Family Exhibitor Pair of Females Overall Champion
Madyson Frederick, Chadwick

Family Exhibitor Pair of Females Overall Reserve Champion
Austin K Miller, Lanark

              ANGUS

Cow And This Year's Calf
1. Stephen Geiger, Sterling; 2. Cody Jacobs, Erie; 3. Adam Morgan, Prophetstown

Bull Calf(Must Be From Cow/Cal
1. Cody Jacobs, Erie

Jan To Present (Heifer)
1. Andrew Geiger, Sterling; 2. Stephen Geiger, Sterling; 3. Adam Morgan, Prophetstown

Sept To Dec 31 - This Year
1. Andrew Geiger, Sterling

May To Aug 31 (Heifer)
1. Austin K Miller, Lanark

Jan To April 30
1. Brayden R Henry, Harmon; 2. Alyssa Miller, Lanark; 3. Andrew Geiger, Sterling

Jan To April 30
1. Jacob Kolb, Harmon; 2. Austin K Miller, Lanark; 3. Koby Kearns, Winslow

Sept - Dec - 2 Year Old
1. Andrew Geiger, Sterling

Pair Of Females
1. Austin K Miller, Lanark; 2. Andrew Geiger, Sterling; 3. Andrew Geiger, Sterling

Angus Heifer And Reserve
1. Jacob Kolb, Harmon; 2. Brayden R Henry, Harmon

Angus Bull Calf Champion
1. Cody Jacobs, Erie

              COMMERCIAL/OTHER

Cow & This Year's Calf
1. Kevin Larsen, Morrison

Jan. - April 30
1. Quinten Frederick, Chadwick; 2. Drake Musser, Pearl City; 3. Austin K Miller, Lanark

Jan-April 30
1. Emily Dirks, Milledgeville; 2. Brea Musser, Pearl City; 3. Emily Dirks, Milledgeville

Other Champion & Reserve Heifer
1. Quinten Frederick, Chadwick; 2. Drake Musser, Pearl City

              HEREFORD

Jan To Present
1. Breslyn Reynolds, Prophetstown

May - Aug. 31
1. Molly Anderson, Orion

Jan. - April 30
1. Koby Kearns, Winslow; 2. Madison VanHyfte, Clinton, IA; 3. Tyler VanHyfte, Clinton, IA

Pair Of Females
1. Madison VanHyfte, Clinton, IA

Hereford Champion & Reserve He
1. Koby Kearns, Winslow; 2. Breslyn Reynolds, Prophetstown

              SHORTHORN

Cow & This Year's Calf
1. Kevin Larsen, Morrison

Jan. To Present
1. Kyle J Bird, Laura; 2. Kyle J Bird, Laura

May - Aug 31
1. Kyle J Bird, Laura

Jan - April 30
1. Kevin Larsen, Morrison

Pair Of Females
1. Kyle J Bird, Laura

Shorthorn Champion & Reserve Heifer
1. Kyle J Bird, Laura; 2. Kyle J Bird, Laura

              SIMMENTAL

Cow & This Year's Calf
1. Kendra Ebersole, Milledgeville

Jan. To Present
1. Kendra Ebersole, Milledgeville

May - Aug 31
1. Alyssa Miller, Lanark

Jan - April 30
1. Madyson Frederick, Chadwick; 2. Kendra Ebersole, Milledgeville; 3. Cody Jacobs, Erie

Jan - April 30
1. Alyssa Miller, Lanark; 2. Eric Ebersole, Sterling; 3. Nikki Ebersole, Sterling

Pair Of Females
1. Alyssa Miller, Lanark; 2. Kendra Ebersole, Milledgeville; 3. Cody Jacobs, Erie

Simmental Champion & Reserve Heifer
1. Madyson Frederick, Chadwick; 2. Alyssa Miller, Lanark

              FAMILY EXHIBITOR PAIR OF FEMALES

Family Exhibitor Pair Of Female
1. Madyson Frederick, Chadwick; 2. Austin K Miller, Lanark; 3. Alyssa Miller, Lanark

              CHAMPIONS

Heifer Champion Overall & Reserve
1. Koby Kearns, Winslow; 2. Madyson Frederick, Chadwick

Cow/Calf Champion Overall & Reserve
1. Kendra Ebersole, Milledgeville; 2. Stephen Geiger, Sterling

Champions - Bull Calf Champion & Reserve
1. Cody Jacobs, Erie

              OPEN CROSSBRED STEER

Weight Division - 1
1. Brooke Chandler, Erie

Weight Division - 2
1. Nikki Ebersole, Sterling; 2. Cody Jacobs, Erie

Weight Division - 3
1. Drake Musser, Pearl City; 2. Drake Musser, Pearl City

Crossbred Champion & Reserve
1. Drake Musser, Pearl City; 2. Drake Musser, Pearl City

              PUREBRED STEER CLASS

Angus Division - 1
1. Koby Kearns, Winslow; 2. Adam Morgan, Prophetstown

Angus Champion & Reserve
1. Koby Kearns, Winslow; 2. Adam Morgan, Prophetstown

Light Simmental
1. Koby Kearns, Winslow; 2. Quinten Frederick, Chadwick

Simmental Champion & Reserve
1. Koby Kearns, Winslow; 2. Quinten Frederick, Chadwick

Grand Champion Overall & Reserve
1. Koby Kearns, Winslow; 2. Drake Musser, Pearl City

                              -30-